بوم مدل کسب و کار

بوم مدل کسب و کار

پربازدیدترین این هفته:

هشدار مسئولیت سرمایه گذاری
دیگران در حال خواندن این صفحات هستند:

اشتراک گذاری این مطلب:

فهرست مطالب:

در این مقاله از سایت مدیر منتور، قصد داریم درباره موضوع بوم مدل کسب و کار، توضیح دهیم.

بوم مدل کسب و کار؛ یک ابزار مدیریت استراتژیک که یک چارچوب برای توصیف، تجزیه و تحلیل و طراحی اجزای کلیدی کسب و کار و نحوه ارزش ارائه می دهد.

دانلود فایل بوم مدل کسب و کار

دانلود فایل بوم مدل کسب و کار
دانلود فایل بوم مدل کسب و کار

برای دانلود کلیک کنید

 

بوم مدل کسب و کار

<yoastmark class=

در دنیای استراتژی کسب و کار و کارآفرینی، بوم مدل کسب و کار ، به عنوان نوعی ابزار تغییر دهنده بازی، برای استارت آپ ها و شرکت های تأسیس شده ظاهر شده است.

این نمودار بصری، نوعی بحث ساختاریافته است که عملکردهای اصلی سازمان را تسهیل می‌کند و دیدی چشم‌بین از عملیات آن، ارائه می‌دهد.

عناصر کلیدی بوم مدل کسب و کار

عناصر کلیدی <yoastmark class=

بوم مدل کسب و کار، سندی تک صفحه ای است که به 9 عنصر کلیدی تقسیم شده است. این عناصر، کارکردهای اصلی هر واحد تجاری را نشان می دهند و بستری هستند که شرکت های موفق بر روی آن، بنا می شوند.

بخش های مشتری

به چه کسی خدمت می کنید؟ هر محصول یا خدماتی، مخاطب هدف دارد. شناسایی بخش‌های مشتری به معنای درک این است که چه کسی در پیشنهادات شما ارزش می‌یابد و عملیات شما را برای برآورده کردن نیازهای خاص آنها، تنظیم کنید.

لطفا از پست ارتباط با مشتریان در بوم کسب و کار دیدن کنید.

ارزش پیشنهادی

چه مشکلاتی را برای مشتریان خود حل می کنید؟ ارزش پیشنهادی، راه حل های منحصر به فردی را که محصول یا خدمات شما ارائه می دهد، تعریف می کند و شما را از رقبا متمایز می کند.

کانال ها

چگونه محصول یا خدمات خود را به مشتریان ارائه می دهید؟ کانال‌ها به مسیرهایی اشاره می‌کنند که برای رسیدن به بخش‌های مشتریان، چه از طریق فروشگاه‌های فیزیکی، پلتفرم‌های آنلاین یا فروش مستقیم، استفاده می‌شوند.

روابط با مشتری

چگونه با مشتریان تعامل دارید؟ روابط با مشتری، ماهیت تعامل بین شرکت و بخش های مشتری آن را به تفصیل شرح می دهد. چنین موضوعی، می تواند از خدمات خودکار گرفته تا تعامل انسانی شخصی، باشد.

جریان های درآمد

این پول از کجا آمده است؟ بخش جریان های درآمد، نشان می دهد که چگونه شرکت از مشتریان خود، خواه از طریق فروش مستقیم، اشتراک یا صدور مجوز، درآمد کسب می کند.

منابع کلیدی

دارایی های اصلی مورد نیاز برای راه اندازی کسب و کار شما چیست؟ منابع کلیدی ممکن است شامل مالکیت معنوی، دارایی های فیزیکی، منابع انسانی یا سرمایه مالی باشد.

فعالیت های کلیدی

کسب و کار شما به طور مرتب درگیر چه اقداماتی است؟ جزء فعالیت های کلیدی ، وظایف اصلی را که شرکت باید انجام دهد تا اطمینان حاصل کند که ارزش پیشنهادی خود را ارائه می دهد، مشخص می کند.

مشارکت های کلیدی

چه کسی به شما کمک می کند تا موفق شوید؟ بخش شراکت های کلیدی سازمان های خارجی، تامین کنندگان یا شرکت های وابسته را فهرست می کند که در عملیات شرکت، نقش دارند.

ساختار هزینه

هزینه های اصلی شامل چه مواردی است؟ درک ساختار هزینه برای هر کسب و کاری، با هدف سودآوری حیاتی است. این بخش تمام مخارج اصلی و نحوه ارتباط آنها با مدل درآمد را شرح می دهد.

شما می توانید با کارشناسان مدیر منتور، در این خصوص مشورت نمایید.

مزایای استفاده از بوم مدل کسب و کار

چرا کسب و کارها باید بوم مدل کسب و کار را بپذیرند؟

سادگی: فرمت یک صفحه ای بوم کسب و کار، تضمین می کند که حتی مدل های تجاری پیچیده، به راحتی قابل خواندن و بررسی هستند.

انعطاف‌پذیری: شرکت‌ها می‌توانند به سرعت با استفاده از این مدل سازگار شوند و به تغییرات بازار یا بینش‌های جدید، پاسخ دهند.

همکاری: محیطی مشارکتی را تقویت می‌کند که در آن، اعضای تیم در بخش‌های مختلف، می‌توانند بینش‌هایی را ارائه دهند.

همسویی استراتژیک: تضمین می کند که هر بخش از سازمان، با استراتژی و اهداف کلی آن، همسو باشد.

پیاده سازی بوم مدل کسب و کار

پیاده سازی <yoastmark class=

برای بهره مندی از مزایای بوم مدل کسب و کار، باید رویکردی سیستماتیک را دنبال کرد:

 • جمع آوری ذینفعان کلیدی: تیمی متنوع از بخش های مختلف جمع آوری کنید.
 • تحقیق و جمع آوری داده ها: روندهای بازار، ترجیحات مشتری و فعالیت های رقیب را درک کنید.
 • بررسی و اصلاح: به طور مداوم، بر اساس بازخورد و اطلاعات جدید تکرار کنید.
 • یکپارچه سازی: اطمینان حاصل کنید که بوم نهایی در عملیات روزانه و برنامه ریزی استراتژیک ادغام شده است.

در این خصوص، شما می توانید با کارشناسان مدیر منتور مشورت نمایید تا آنها شما در این خصوص راهنمایی کنند.

تکامل بوم مدل کسب و کار

در حالی که بوم مدل کسب و کار، نوعی ابزار محوری در استراتژی کسب و کار مدرن باقی می ماند، مهم است که درک کنیم که این ابزار، ثابت نیست. درست مانند دنیای تجارت، بوم نیز شاهد تحولات و تغییراتی است که برای صنایع یا چالش‌های خاص طراحی شده‌اند. همیشه به روز بمانید و آماده سفارشی کردن بوم به بهترین شکل با نیازهای منحصر به فرد شرکت خود، باشید.

اتخاذ بوم مدل کسب و کار در صنایع مختلف

اتخاذ <yoastmark class=

صنایع مختلف، چالش ها و فرصت های منحصر به فردی دارند، اما بوم مدل کسب و کار به اندازه کافی همه کاره است که می تواند بر اساس نیازهای خاص هر کدام، طراحی شود.

تجارت الکترونیک

در بخش تجارت الکترونیک که به سرعت در حال رشد است، درک بخش های مشتری و پیشنهادات ارزشی شما، بسیار مهم می شود.

بوم به کسب و کارهای تجارت الکترونیک کمک می کند تا موثرترین کانال ها را برای محصولات خود شناسایی کند و اطمینان حاصل شود که روابط با مشتری از طریق سیستم های پشتیبانی کارآمد پرورش می یابد. شراکت های کلیدی ممکن است شامل ارائه دهندگان لجستیک، دروازه های پرداخت و تامین کنندگان باشد.

مراقبت های بهداشتی

برای ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی، ارزش پیشنهادی، اغلب حول محور کیفیت مراقبت و نتایج بیمار می چرخد. با استفاده از بوم مدل کسب‌وکار، بیمارستان‌ها و کلینیک‌ها، می‌توانند عملیات خود را ساده‌سازی کنند و اطمینان حاصل کنند که از منابع کلیدی مانند تجهیزات پزشکی و پرسنل به‌طور بهینه استفاده می‌شود. مشارکت با شرکت های داروسازی، ارائه دهندگان بیمه و موسسات تحقیقاتی را می توان به وضوح ترسیم کرد.

فین تک

شرکت های فناوری مالی (فین تک) اغلب سیستم های بانکداری سنتی را با راه حل های نوآورانه مختل می کنند.

با استفاده از بوم، استارت آپ های فین تک، می توانند ارزش پیشنهادی منحصر به فرد خود را ترسیم کنند، خواه تراکنش های سریع تر، کارمزد کمتر یا تجربه های کاربری بهتر باشد. فعالیت های کلیدی ممکن است شامل توسعه نرم افزار، انطباق با مقررات و تعامل با مشتری باشد.

کشاورزی

بخشی به قدمت کشاورزی، ممکن است برای ابزار مدرنی مانند بوم مدل کسب و کار مناسب به نظر نرسد، اما تکامل صنعت، این را می طلبد.

کسب‌وکارهای کشاورزی می‌توانند جریان‌های درآمد جدیدی، چه از طریق کشاورزی ارگانیک، گردشگری کشاورزی، یا کشاورزی یکپارچه با فناوری را شناسایی کنند. مشارکت های کلیدی ممکن است شامل تامین کنندگان بذر، توزیع کنندگان و محققان کشاورزی باشد.

نکاتی برای به حداکثر رساندن بوم مدل کسب و کار

برای استفاده حداکثری از این ابزار استراتژیک، نکات زیر را در نظر بگیرید:

بررسی های منظم: محیط های تجاری تغییر می کند. بوم خود را به طور مرتب مرور و به روز کنید تا مناظر فعلی را منعکس کند.

درگیر کردن تیم: اعضای تیم از بخش های مختلف را تشویق کنید تا بینش خود را به اشتراک بگذارند. دیدگاه های متنوع بوم را غنی می کند.

از وسایل کمک بصری استفاده کنید: گرافیک ها، نمودارها، یا آیکون ها را برای جذاب تر کردن بوم خود و درک آسان تر در یک نگاه ترکیب کنید.

تست و اعتبارسنجی: زمانی که استراتژی را ترسیم کردید، آن را تایید کنید. بازخوردها را جمع آوری کنید، تحقیقات بازار را انجام دهید و در صورت لزوم، آماده باشید.

توصیه می کنیم از صفحه مدیریت زمان دیدن نمایید.

گسترش بوم مدل کسب و کار به شرکت های غیرانتفاعی و اجتماعی

در حالی که بوم مدل کسب و کار، عمدتاً برای مشاغل سود محور توسعه یافته است، برای سازمان های غیرانتفاعی و شرکت های اجتماعی، سازگار است. هدف در اینجا، همسو کردن مأموریت سازمان با استراتژی های عملی برای اجرا است.

سازمان های غیر انتفاعی

برای غیر انتفاعی، بوم را می توان به گونه ای تنظیم کرد که نتایج ماموریت محور را بر جریان های درآمدی اولویت بندی کند.

 • بخش های مشتری: در اینجا، این می تواند به ذینفعان خدمات یا طرح های غیرانتفاعی اشاره کند.
 • ارزش پیشنهادی: سازمان چه تغییر یا تأثیر مثبتی را به ذینفعان خود ارائه می دهد؟
 • مشارکت های کلیدی: همکاری با سازمان های دولتی، سایر سازمان های غیر دولتی یا شرکت ها می تواند برای کسب منابع و اجرای ماموریت حیاتی باشد.
 • جریان‌های درآمد: در حالی که سود هدف نیست، تأمین مالی ضروری است. شناسایی منابع مالی متنوع، مانند کمک های مالی، کمک های مالی، یا جمع آوری کمک های مالی، بسیار مهم است.

شرکت های اجتماعی

شرکت های اجتماعی، در تقاطع تأثیرات تجاری و اجتماعی فعالیت می کنند. هدف آنها دوگانه است: ایجاد درآمد در حالی که منجر به تغییر اجتماعی مثبت می شود.

 • ارزش پیشنهادی: فراتر از یک محصول یا خدمات، شرکت به کدام مشکل اجتماعی یا زیست محیطی می پردازد؟
 • روابط با مشتری: با مصرف کنندگانی که نه تنها محصولی را می خرند، بلکه از یک هدف نیز حمایت می کنند، درگیر شوید. شفافیت و به روز رسانی منظم تاثیر می تواند اعتماد را تقویت کند.
 • فعالیت های کلیدی: ایجاد توازن در عملیات تجاری با فعالیت های تاثیر محور ضروری است. به عنوان مثال، تولید ممکن است با آموزش حرفه ای، برای جوامع محروم همراه شود.

چالش ها و راه حل ها با بوم مدل کسب و کار

مانند هر ابزار دیگری، بوم مدل کسب و کار، چالش های خود را دارد. در اینجا نحوه غلبه بر برخی از موانع رایج آورده شده است:

 • ساده سازی بیش از حد: قدرت بوم در ساده سازی، نیز می تواند نوعی دام باشد. از پررنگ کردن جزئیات بپرهیزید. در هر بخش، به خصوص هنگام برنامه ریزی اولیه، عمیق تر شوید.
 • بازارهای پویا: بازارها تغییر می کنند و نوعی بوم ایستا، می تواند قدیمی شود. به‌روزرسانی‌ها و بررسی‌های منظم، همانطور که قبلاً تأکید شد، راه‌حل است.
 • همسویی ذینفعان: قرار دادن همه در یک صفحه، می تواند چالش برانگیز باشد. کارگاه‌ها یا جلسات مشارکتی می‌توانند در حصول اطمینان از شنیده شدن و همسویی همه صداها، مؤثر باشد.

تأثیر جهانی بوم مدل کسب و کار

بوم مدل کسب و کار از زمان آغاز به کار خود، در سراسر جهان پذیرفته شده است و گواهی بر کاربرد جهانی آن است. از استارت آپ های دره سیلیکون گرفته تا شرکت های کشاورزی در آفریقا، نفوذ آن بخش ها و قاره ها را در بر می گیرد.

همانطور که چشم اندازهای کسب و کار جهانی به هم پیوسته تر و پیچیده تر می شود، ابزارهایی مانند بوم در مسیریابی چالش ها و استفاده از فرصت ها، ضروری خواهد شد.

پیشنهاد می کنیم مقاله راه های مدیریت زمان را مطالعه نمایید.

سوالات متداول

بوم مدل کسب و کار چیست؟
 • بوم مدل کسب و کار، نوعی ابزار مدیریت استراتژیک است که چارچوبی بصری برای توسعه، توصیف و تجزیه و تحلیل مدل کسب و کار فراهم می کند. بوم مدل کسب و کار، نمای کلی جامع از اجزای کلیدی شرکت ارائه می دهد و به کارآفرینان و رهبران کسب و کار کمک می کند تا استراتژی های تجاری خود را ترسیم کنند.
اجزای کلیدی بوم مدل کسب و کار چیست؟

بوم مدل کسب و کار شامل 9 جزء کلیدی است که هر کدام جنبه متفاوتی از مدل کسب و کار را مورد توجه قرار می دهد. این اجزا عبارتند از:

بخش‌های مشتری: گروه‌های خاصی از افراد یا سازمان‌هایی را که کسب‌وکار قصد دارد به آنها خدمت کند را تعریف می‌کند.

ارزش پیشنهادی: ارزش یا مزایای منحصر به فردی را که کسب و کار به مشتریان خود ارائه می دهد را توصیف می کند.

کانال‌ها: روش‌های مختلفی را که کسب‌وکار محصولات یا خدمات خود را به مشتریان ارائه می‌کند، بیان می‌کند.

روابط با مشتری: نوع تعاملاتی که کسب و کار با مشتریان خود برقرار می کند را بررسی می نماید.

جریان‌های درآمد: جزئیات منابع درآمد و نحوه درآمدزایی کسب‌وکار را نشان می‌دهد.

منابع کلیدی: دارایی ها، مهارت ها و منابع حیاتی مورد نیاز برای راه اندازی کسب و کار را شناسایی می کند.

فعالیت های کلیدی: فهرستی از فعالیت ها و عملیات اساسی که کسب و کار برای ایجاد و ارائه ارزش خود انجام می دهد.

شراکت های کلیدی: سازمان ها یا نهادهای خارجی را که کسب و کار با آنها همکاری می کند تا عملیات خود را بهبود بخشد، برجسته می کند.

ساختار هزینه: هزینه های مختلف مربوط به اداره کسب و کار را تجزیه می کند.

چگونه بوم مدل کسب و کار می تواند برای کسب و کار من مفید باشد؟

بوم مدل کسب و کار، چندین مزیت را برای مشاغل در هر اندازه و صنایع ارائه می دهد. برخی از مزایای قابل توجه عبارتند از:

وضوح استراتژیک: بوم با چیدمان بصری تمام اجزای کلیدی، به صاحبان کسب و کار و تیم ها کمک می کند تا درک روشنی از نحوه مشارکت هر عنصر در استراتژی کلی، به دست آورند.

نوآوری: با ترغیب کارآفرینان به کشف راه های خلاقانه ارائه ارزش به مشتریان و شناسایی فرصت های استفاده نشده، تفکر نوآورانه را تشویق می کند.

ارتباطات: بوم به عنوان زبان مشترک عمل می کند که ارتباط بین اعضای تیم، سهامداران و سرمایه گذاران را تسهیل می کند، سوء تفاهم ها را کاهش می دهد و همسویی را تضمین می نماید.

کاهش ریسک: کسب و کارها با تجزیه و تحلیل بوم، می توانند نقاط ضعف، تهدیدها و شکاف های بالقوه را در مدل خود شناسایی کنند و آنها را قادر می سازد تا به طور فعالانه به مسائل رسیدگی نمایند.

تخصیص منابع: بوم به تخصیص کارآمد منابع با برجسته کردن مناطقی که در آن سرمایه گذاری ها بیشتر مورد نیاز است و حذف هزینه های غیر ضروری کمک می کند.

چگونه می توانم بوم مدل کسب و کار برای سرمایه گذاری خود ایجاد کنم؟

ایجاد بوم مدل کسب و کار، شامل فرآیند گام به گام بوده که شامل بررسی عمیق هر جزء است. در اینجا راهنمایی برای کمک به شما برای شروع آمده است:

مشتریان خود را درک کنید: بخش های مشتری هدف خود را تعریف کنید و نیازها، نقاط دردناک و ترجیحات آنها را درک کنید.

ارزش پیشنهادی خود را بسازید: ارزش منحصر به فردی را که محصول یا خدمات شما برای حل مشکلات مشتریان ارائه می دهد، به وضوح بیان کنید.

کانال های خود را طراحی کنید: موثرترین کانال ها را برای دستیابی و جذب مشتریان خود، چه از طریق فروش مستقیم، مشارکت یا پلتفرم های آنلاین تعیین کنید.

نتیجه گیری درباره بوم مدل کسب و کار

نتیجه گیری درباره <yoastmark class=

بوم مدل کسب و کار، چیزی بیش از یک ابزار است. بوم مدل کسب و کار، نوعی طرز فکر است کسب و کارها را به چالش می کشد تا به طور انتقادی در مورد عملیات خود فکر کنند و برای وضوح و انسجام تلاش کنند.

چه بنیانگذار استارت آپ باشید که اولین مدل کسب و کار خود را ترسیم می کند، یا مدیر مجرب که به دنبال تغییر مسیر است، این بوم طرحی برای موفقیت، ارائه می دهد.

توصیه می کنیم برای کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان مدیر منتور، مشورت نمایید تا آنها شما را در این خصوص راهنمایی کنند.

اینجا می تونی سوالاتت رو بپرسی یا نظرت رو با ما در میون بگذاری:

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *