یارانه نقدی 4 برابر شد

یارانه نقدی 4 برابر شد

پربازدیدترین این هفته:

هشدار مسئولیت سرمایه گذاری
دیگران در حال خواندن این صفحات هستند:

اشتراک گذاری این مطلب:

فهرست مطالب:

یارانه نقدی 4 برابر شد،عنوان موضوعی است که در این پست به آن خواهیم پرداخت.

دولت سیزدهم به ریاست شهید آیت الله سیدابراهیم رئیسی از اردیبهشت‌ماه ۱۴۰۱، پرداخت یارانه‌های ۳۰۰ و ۴۰۰ هزار تومانی را آغاز کرد که در مقایسه با آخرین پرداختی‌های یارانه نقدی و معیشتی در ابتدای دولت او، حدود چهار برابر افزایش داشت.

به گزارش ایسنا، یارانه نقدی راهکاری بود که دولت دهم به ریاست محمود احمدی‌نژاد در سال ۱۳۸۹ در پیش گرفت و به حساب سرپرستان خانوار ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومان به ازای هر عضو واریز کرد. در حالی که در زمان دولت احمدی‌نژاد، قیمت دلار حدود هزار تومان بود، ارزش یارانه‌ای که او پرداخت می‌کرد هم حدود ۴۵ دلار بود اما به‌مرور و با افزایش تورم و افزایش نرخ دلار به ۳۰۰۰ تومان، زمانی که دولت را تحویل حسن روحانی می‌داد، ارزش یارانه‌ای که پرداخت می‌شد، به حدود ۱۴ دلار کاهش یافت.

البته تا پایان دولت دوازدهم، لیست یارانه‌بگیران به‌صورت محسوسی تغییر نکرده و غربالگری موثری نشد؛ به طوری که همواره حدود ۹۵ درصد از ایرانی‌ها در جمع یارانه‌بگیران ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومانی قرار داشته‌اند و با وجود چالش‌های بسیاری که از سوی مجلس، کارشناسان و حتی مسئولان دولتی برای غربالگری یارانه‌بگیران وجود داشت، این هزینه برای سال‌ها به دوش دولت بود.

با وجود این به دلیل اینکه قیمت بنزین در سال ۱۳۹۸ افزایش یافت، دولت پرداخت یارانه معیشتی بنزین را هم آغاز کرد، مبلغ یارانه معیشتی برای خانوارها به تناسب تعداد اعضا متفاوت بود؛ به طوری که برای خانوار یک نفره ۵۵ هزار، دو نفره ۱۰۳ هزار، سه نفره ۱۳۸ هزار، چهار نفره ۱۷۲ هزار و پنج نفره و بالاتر ۲۰۵ هزار تومان در هر ماه پرداخت می‌شد از این رو مبلغ یارانه به حدود ۱۰۰ هزار تومان رسید. البته یارانه معیشتی برای خانوارهای کم‌بضاعت پرداخت می‌شد تا جایی که در آخرین یارانه بنزینی دولت دوازدهم، خانوارهای مشمول دریافت یارانه معیشتی بیش از ۱۹ میلیون و ۷۶۸ هزار نفر بودند.

همچنین در حالی که دولت یازدهم که در شعارهای انتخاباتی خود بارها از حذف یارانه پردرآمدها و پرداخت هدفمند یارانه‌های نقدی سخن گفته بود در عمل به نتیجه‌ای نرسید و حتی زمانی که ثبت‌نام مجدد را برای متقاضیان در نظر گرفت در نهایت بازهم بیش از ۷۰ و چند میلیون نفر ثبت نام کردند و بعد از آن با وجود تکلیف‌های قانون بودجه در چند سال برای حذف سه دهک بالای درآمدی باز هم دولت اقدام جدی انجام نداد و به بهانه این‌که حذف یارانه‌بگیران ممکن است تبعات اجتماعی داشته و افراد نیازمند نیز در بین آنها حذف و آسیب ببینند از غربالگری دست کشید.

در دولت یازدهم و اولین دوره حسن روحانی، نرخ دلار با افزایش هزار تومانی همراه بود و به ۴۰۰۰ تومان رسید؛ اما در پایان دوره دوم ریاست جمهوری حسن روحانی، دلار با افزایش سرسام‌آور به ۲۷ هزار تومان رسیده که بدین‌ترتیب ارزش دلاری یارانه‌های نقدی هم کاهش یافت و در بهترین حالت به سه دلار رسید.

با آغاز دولت سیزدهم به ریاست شهید جمهور سید ابراهیم رئیسی، مبلغ یارانه‌های نقدی ثابت بود تا اردیبهشت‌ماه ۱۴۰۱ که مبلغ یارانه نقدی و معیشتی به ۳۰۰ هزار تومان برای دهک‌های چهارم تا نهم و مبلغ ۴۰۰ هزار تومان برای دهک‌های اول تا سوم رسید و در واقع این مبلغ با افزایش یارانه در سال ۱۴۰۱، حدود هشت برابر افزایش یافت.

بر اساس آمار رسمی منتشرشده از سوی سازمان هدفمندی یارانه‌ها که مرکز پژوهش‌های مجلس در گزارش خود به آن اشاره کرده است، از ابتدای پرداخت یارانه نقدی تا اردیبهشت ماه ۱۴۰۱ که یارانه ۳۰۰ هزار تومانی و ۴۰۰ هزار تومانی برای دهک‌های مختلف در نظر گرفته شد، در هر سال دولت حدود ۴۱ هزار میلیارد تومان از منابع خود را صرف پرداخت یارانه نقدی مردم می‌کرد. همچنین دولت سیزدهم فقط در سال ۱۴۰۱ بابت پرداخت یارانه نقدی به مردم حدود ۷۳۸ هزار میلیارد تومان هزینه کرد.

این مطالب رو به هیچ عنوان از دست نده:
اینجا می تونی سوالاتت رو بپرسی یا نظرت رو با ما در میون بگذاری:

14 پاسخ

  1. یعنی یارانه بگیران نفری ۴۰۰تومان اضافه خواهد شد؟

 1. بااین ثروت که ایران دارد باید به هرایرانی درهر ماه ۱۰ میلیون بدن کمی جلودزدیهاروبگیرند البته……………… همه میدانیم وخودشان هم میدانند

  1. آخه امثال تو با ۱۰ میلیون هم راضی نمیشن دلیل نمیشه چون ایران ثروتمنده مردم بخور و بخواب کنند و پول مفت بگیرن کمی فکر کن بعد نظر بده

 2. واقعا دستشون درد نکنه یارانه رو ۴ برابرش کردن .من کلا همه چیز میخرم گوشت وحبوبات وغیره بعدش نصف پول یارانه هم اضافه می مونه

 3. کدام یارانه؟! ؛ مرا از یارانه نصیبی نیست
  و این خیلی عجیب است! ؛ به کارمندانی
  که هم درآمد دارند و هم، صاحب زن و
  زندگی اَند و صاحب دو، و گاه، چند خانه
  یارانه میدهند! و مرا ، نه! … ای شگفت
  ای شگفت ، ای شگفت ، ای شگفت
  ای شگفت … “شگفت” … “شگفت” …
  ۱۴۰۳/۳/۳

 4. میشه چرت نگی ماهی 5میلیومنم بهشون میدیم دلارو برگردونن همون قیمتی ک تحویل گرفتن چرا زرمفت میزنین البته میدونم تاییدش نمیکنین ولی گفتم خودت بخونیش برای خودت فحش درست نکنی

 5. باسلام لطفا یارانه را قطع کنید صرف مسجد ومدرسه سازی کنید یارانه گرفتن یعنی مفت خوری کل ثر وت ایران به یارانه بگیران بدهند بازم ناسپاس هستند

 6. دلار۵۰برابرشده ولی یارانه ۴برابر….!؟
  به هرحال خیلیهاباهمین یارانه زنده گی میکنند

 7. همین ناسپاسی ها را کردید که خدا اقای رییسی را ازشما گرفت مفت مفت دارین یارانه میگیرید میدین جای قسط هاتون دنیارو هم به شما بدن بازهم همینی هستید که هستید درد شماها چیز دیگه ایه. ایراد از دولت نیست ایراد ازخودتونه که لیاقت ندارید چرا اینقدر ناشکرید رییسی نعمتی بود که قدر ندانستید

 8. یارانه مال ادم افرادکم توان سن بالاوبی کارهس نه که کل ۸۶میلیون نفریارانه بگیرن ادم هست ۲میلیارددرامدداره یارانه میگیره کل فقیربدبخت بیچاره بیکارتوایران ۲میلیون نفرنیست یارانه بایدبه اینهابدندانم بیست میلیون تومن نه که ۳۰۰هزارتومن بدند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *